A gólya és a nádas
A magyar tájakon, ahol az ég találkozik a földdel, messziről fehérlik egy ismerős madár hosszú lába és piros csőre – ő a gólya. A gyermekek örömmel nézik, hogyan sétál nagy léptekkel a mezőkön, és néha a háztetőkön is megpihen. De vajon mi történik, ha a gólya a nádas mellett teszi le a fészkét? Egy csodálatos mese kerekedik ki ebből, amely nem csupán a barátságról mesél, hanem arról is, milyen fontos a szeretet, a gondoskodás és a természet védelme.
Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy gólya, akit Gellértnek hívtak. Gellért messzi tájakról érkezett, hosszan repült, míg végül megpillantott egy hatalmas, zöldellő nádasréteget egy kis magyar falucska mellett. – Itt fogok élni, – mondta magában, – mert itt minden olyan nyugodt, és a nádas is hívogató.
A nádas halkan susogott a szélben, mintha válaszolna: – Maradj csak, gólya, nálunk biztonságban leszel! Itt rengeteg béka, apróhal és rovar vár rád, nem kell éhezned sosem.
Gellért örömmel fészket rakott a nádas szélén álló magas fűzfára. A nádas nagy jelentőséggel bírt, hiszen nemcsak menedéket adott a gólyának, de egy egész ökoszisztéma otthona is volt. Benne bújtak meg a nádirigók, a békák, a halak, sőt, még az apró vízi bogarak is ott rejtőztek. A nádas védte az állatokat a forró naptól, az esőtől, sőt, még a szél elől is.
Gellért kíváncsian figyelte egyszer a nádas lakóit, mikor egy kis nádirigó, Réka, odaszólt neki: – Gólya barátom, szereted a nádat?
– Igen, nagyon, – felelte Gellért, – hiszen itt minden nap új kaland vár rám!
Minden reggel, amikor felkelt a nap, Gellért elrepült, hogy élelmet hozzon a kis gólyafiókáknak. A nádas mindig segítette: elrejtette őt a ragadozók elől, és bőséges ennivalót kínált. Egyik nap a fiókák éhesen csipogtak a fészekben. – Apa, hol az ebéd? – kérdezték.
– Türelem, kicsinyeim, a nádasban biztosan találok valami finomat! – válaszolta Gellért, és máris elindult egy kis békavadászatra.
A nádas nem csak ételt, de védelmet is adott. Amikor vihar tört ki, a szél süvített a mező felett, de a nád sűrűje erős falat vont a fészek köré. A gólyacsalád vidáman várta, hogy elálljon az eső.
A falu gyerekei is gyakran játszottak a nádas közelében. Szerették nézni a gólyát, ahogy a levegőben köröz, vagy ahogy hosszú lábaival sétál a sekély vízben. Az egyik kisfiú, Marci, odaszólt a gólyának: – Gólya bácsi, vigyázz magadra! Egyszer hallottam, hogy a nádast néha kivágják!
A gólya elszomorodott. – Bizony, ez nagy veszély, – mondta. – Ha a nádast kivágják, nem lesz hol laknunk, nem lesz mit ennünk, és a többi állatnak is menekülnie kell.
A gyerekek elhatározták, hogy segítenek. Szüleikkel együtt beszéltek a falu vezetőjével, és megbeszélték, hogy figyelnek a nádasra, nem szemetelnek, nem gyújtanak tüzet, és nem zavarják az ott élő állatokat. A felnőttek és a gyerekek is rájöttek, hogy a természetet csak együtt, szeretettel és óvatossággal védhetik meg.
Így hát a gólya és a nádas lakói békében éltek tovább. Gellért minden évben visszatért a nádasba, és újra meg újra felnevelte fiókáit. A gyerekek boldogan figyelték minden tavasszal az érkezését, és már tudták, hogy csak úgy maradhat meg ez a szépséges világ, ha mindenki vigyáz rá.
Ez volt hát Gellért, a gólya és a nádas története, ahol nemcsak egy madár, hanem egy egész közösség tanulta meg, hogy együtt, szeretettel, felelősséggel lehet igazán boldog az élet a természet ölelésében.
Így volt, igaz volt, mese volt, talán nem is volt.
