A holló és a diófa: egy örök érvényű népmese
Volt egyszer egy nagy, öreg diófa egy kis falu szélén, ott, ahol a rét már átnyúlik az erdőbe. A diófa ágai messzire nyúltak, lombja sűrűn takarta be a földet, s minden ősszel bőségesen potyogtak róla a diók. A környékbeli gyermekek nagyon szerették ezt a fát, de leginkább egy különös vendége volt: egy fekete holló.
Ez a holló nem volt akármilyen madár. Bölcs volt, és évek óta figyelte a falu életét. A holló szeretett a diófa legmagasabb ágán üldögélni, onnan figyelni a tájat, a naplementét, és hallgatni a fán lakó tücskök ciripelését.
Egy napon, amikor a diók már majdnem mind lehullottak, a holló leszállt a legalacsonyabb ágra, és megszólította a fát.
– Jó reggelt, diófa! – mondta barátságosan. – Látom, idén is sok diót ajándékoztál a gyerekeknek.
A diófa lombjai között halkan susogott a szél.
– Jó reggelt, holló barátom! – válaszolta a fa. – Igen, igyekeztem mindenkin segíteni, aki eljött hozzám.
A holló kíváncsian félrebillentette a fejét.
– Mondd csak, nem unod soha, hogy mindig adsz, adsz, és magadnak semmit sem tartasz meg?
A diófa nevetett, ágai lágyan ringtak.
– Nem, kis hollóm. Minden dió, amit adok, örömöt szerez másoknak. És az öröm, amit látok, visszahozza százszorosan, amit odaadtam.
A holló elgondolkodott. Ő maga is sokszor segített már, de sokszor érezte úgy, hogy a jóságát nem viszonozzák.
– De mi van akkor – kérdezte –, ha valaki bántani akar téged, vagy leszakít egy ágadat?
A diófa bölcsen válaszolt:
– Mindenki nem lehet jó, de ha én jót teszek, a világ kicsit szebb lesz. Az ágaim újranőnek, a dióim újra teremnek. Ha csak egyvalaki is megtanul szeretni, már megérte.
Eljött az este, és a holló azon gondolkodott, vajon jól tette-e, hogy eddig félt megnyílni másoknak. Másnap, amikor a gyerekek összegyűltek a fa alatt, a holló lerepült közéjük, és egy elgurult diót visszagurított a legkisebb lánynak. A gyerekek nagyot nevettek, és a holló szívében melegség gyúlt.
A holló rájött, hogy a diófa bölcsessége igaz. Ha szeretettel fordulunk mások felé, az a szeretet visszatér hozzánk. Attól a naptól kezdve a holló minden reggel felkelt, és segített a diófának vigyázni a termésére, sőt, az apróbb, elveszett diókat is összegyűjtötte a gyerekeknek.
Így telt-múlt az idő, s a holló és a diófa barátsága egyre szorosabb lett. A falubeliek is észrevették, milyen kedves a holló, és nem kergették többé el a fától.
A történet eredete és népi gyökerei
Ez a mese a magyar néphagyományban gyökeredzik, ahol mind a holló, mind a diófa fontos szerepet kap. A diófa a bőség, a termékenység, az ajándékozás szimbóluma, a holló pedig az okosságé, a bölcsességé.
A holló szerepe a magyar néphagyományban
A holló sok népmesében jelenik meg, gyakran a titkok tudója, a jó tanács hozója. Nálunk is tisztelet övezi, hiszen megjelenése mindig valami fontos eseményt előz meg vagy bölcsességet közvetít.
Mit szimbolizál a diófa a mesében?
A diófa ebben a történetben a nagylelkűséget, az önzetlen szeretetet jelképezi. Mindig ad, még akkor is, ha ezért néha bántódás éri.
A holló és a diófa találkozásának jelentése
A két szereplő találkozása azt mutatja, hogy ha nyitottak vagyunk egymás felé, és nem félünk szeretni, akkor barátokra, boldogságra lelhetünk, függetlenül attól, milyenek vagyunk.
Tanulságok és bölcsességek a történetből
Megtanulhatjuk, hogy a jóság visszatér, a szeretet megsokszorozódik, és hogy segíteni mindig érdemes. Akkor is, ha úgy tűnik, nem éri meg azonnal.
A mese mai üzenete gyerekeknek és felnőtteknek
Gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt fontos tanítás, hogy a szeretet és a kedvesség ereje átformálhatja a világot körülöttünk – s néha egy kedves szó, egy apró segítség mindennél többet ér.
Hogyan őrizhetjük meg a mesét a modern világban?
Úgy, hogy tovább meséljük egymásnak, meghallgatjuk egymást, segítünk, ahol tudunk, és nyitott szívvel fordulunk a világ felé. Így marad élő a holló és a diófa meséje is.
Így volt, igaz volt, talán nem is volt – de mese volt, szeretettel.
